Jump to content

Adverts are hidden for all 'Gold Members' - sign up for just £10 a year by clicking here | Advertise here for just 25p per 1,000 impressions - click here
Welcome to Fans Focus. You are currently viewing as a guest. Please login or register to post.    

Sign in icon Sign In Register Register Help Help Login with Facebook Login with Twitter

League section covering 2,000+ clubs - check out your division and club page click here!

Recent Topics

Recent Status Updates
(Update your status via the dropdown
to the right of your name (top left))

View All Updates

Upcoming Calendar Events

There are no forthcoming calendar events

Today's Birthdays ( 22-October 17 )

  • Photo
    Simon BTFC

    Age: 40

  • Photo
    Dave Fatboy

    Age: 51

  • Photo
    harkwar

    Age: 37

  • Photo
    LMB

    Age: --


Photo

Fixtures & Results - Saturday 2 October

- - - - -

  • Please log in to reply
regular view basic view
3 replies to this topic

#1
offline Rhodes

Rhodes
  • Vice-President
    Offline
  • Posts: 35,119
  • Joined: 12 Jul 2006
  • Location: Highbury, London
  • Supports: Haringey Borough FC
  • Fav. Player(s): Obviously Lee Scott
  • Fav. Sport(s): Football, Golf
Plenty to choose from tomorrow afternoon!:


Saturday 2 October

FA Vase First Round Proper

Baldock Town Letchworth v Holyport

Barking v Flackwell Heath

Bemerton Heath v Lydney Town

Binfield v Hillingdon Borough

Bracknell Town v Wodson Park

Cadbury Heath v Wootton Bassett Town

Chalfont St Peter v Newbury

Clanfield v Fairford Town

Kidlington v Bitton

Reading Town v Newport Pagnell Town

Wantage Town v Shrivenham



Premier Division

Abingdon Town v Wokingham & Emmbrook

Ascot United v Carterton

Highworth Town v Thame United

Oxford City Nomads v Shortwood United

Pegasus Juniors v Old Woodstock Town

Witney United v Ardley United



Division 1 West

Bicester Town v Purton

Headington Amateurs v Cheltenham Saracens

Hook Norton v Malmesbury Victoria

Launton Sports v Easington Sports



Division 1 East

Chinnor v Woodley Town

Farnborough Reserves v Finchampstead

Henley Town v Milton United

Penn & Tylers Green v Rayners Lane

South Kilburn v Didcot Town Reserves



Bluefin Insurance Brokers Challenge Cup First Round

Hungerford Town Reserves v Winterbourne United

Trowbridge Town v Slimbridge

Tytherton Rocks v Chalfont Wasps (2.30pm)





Berks & Bucks FA Junior Cup First Round

AC Marlow Reserves v Penn & Tylers Green Reserves

Boyne Hill v Holyport Reserves

KS Gryf v Chalfont Wasps Reserves



Middlesex Junior Cup First Round

Rayners Lane Reserves v Supreme Athletic



Reading Junior Cup First Round

Newbury Reserves v Woodley Town Reserves (2.00pm)



Reserve Division 1

Carterton Town Reserves v Wantage Town Reserves

Cheltenham Saracens Reserves v Abingdon United Reserves

Fairford Town Reserves v Binfield Reserves

Maidenhead United Reserves v Highworth Town Reserves

Thatcham Town Reserves v Finchampstead Reserves



Reserve Division 2 West

Letcombe Reserves v Launton Sports Reserves

Milton United Reserves v Bicester Town Reserves

Old Woodstock Town Reserves v Hook Norton Reserves

Shrivenham Reserves v Clanfield Reserves



Reserve Division 2 East

Flackwell Heath Reserves v Henley Town Reserves



Chairman’s Reserve Challenge Cup First Round

Cirencester Town Reserves v Ardley United Reserves

Cricklade Town Reserves v Abingdon Town Reserves


President’s Reserve Cup First Round


Easington Sports Reserves v Ascot United Reserves

Thame United Reserves v Gloucester City Reserves







#2
offline Rhodes

Rhodes
  • Vice-President
    Offline
  • Posts: 35,119
  • Joined: 12 Jul 2006
  • Location: Highbury, London
  • Supports: Haringey Borough FC
  • Fav. Player(s): Obviously Lee Scott
  • Fav. Sport(s): Football, Golf
Yesterday's results and attendances:

Saturday 2 October
FA Vase First Round Proper
0 1 Baldock Town Letchworth v Holyport
74
1 2 Barking v Flackwell Heath
5 2 Bemerton Heath v Lydney Town (aet)
http://www.pitchero....report_id=84160
3 2 Binfield v Hillingdon Borough
101
2 0 Bracknell Town v Wodson Park
67
2 1 Cadbury Heath v Wootton Bassett Town
62
http://wbtfc.co.uk/s...team&num=129_15
6 0 Chalfont St Peter v Newbury
2 1 Clanfield v Fairford Town
59
0 1 Kidlington v Bitton
74
4 2 Reading Town v Newport Pagnell Town
56
http://nptfcadmin.pr...lay&thread=1361
2 1 Wantage Town v Shrivenham
68

Premier Division
2 2 Abingdon Town v Wokingham & Emmbrook
60
0 2 Ascot United v Carterton
46
1 1 Highworth Town v Thame United
79
5 2 Oxford City Nomads v Shortwood United
38
2 4 Pegasus Juniors v Old Woodstock Town
41
1 3 Witney United v Ardley United
67

Division 1 West
0 1 Bicester Town v Purton
40
2 1 Headington Amateurs v Cheltenham Saracens
28
1 1 Hook Norton v Malmesbury Victoria
34
0 0 Launton Sports v Easington Sports
15

Division 1 East
0 2 Chinnor v Woodley Town
42
2 1 Farnborough Reserves v Finchampstead
48
1 1 Henley Town v Milton United
48
1 2 Penn & Tylers Green v Rayners Lane
24
5 0 South Kilburn v Didcot Town Reserves
35

Bluefin Insurance Brokers Challenge Cup First Round
4 2 Hungerford Town Reserves v Winterbourne United
0 4 Trowbridge Town v Slimbridge
101
2 2 Tytherton Rocks v Chalfont Wasps (aet, Chalfont win 4-1 on pens)
41

Berks & Bucks FA Junior Cup First Round
3 5 AC Marlow Reserves v Penn & Tylers Green Reserves
0 3 Boyne Hill v Holyport Reserves
0 2 KS Gryf v Chalfont Wasps Reserves

Middlesex Junior Cup First Round
2 3 Rayners Lane Reserves v Supreme Athletic

Reading Junior Cup First Round
5 1 Newbury Reserves v Woodley Town Reserves (2.00pm)

Reserve Division 1
1 4 Carterton Town Reserves v Wantage Town Reserves
2 2 Cheltenham Saracens Reserves v Abingdon United Reserves
2 0 Fairford Town Reserves v Binfield Reserves
2 2 Maidenhead United Reserves v Highworth Town Reserves
4 1 Thatcham Town Reserves v Finchampstead Reserves

Reserve Division 2 West
7 3 Letcombe Reserves v Launton Sports Reserves
3 1 Milton United Reserves v Bicester Town Reserves
6 0 Old Woodstock Town Reserves v Hook Norton Reserves
3 4 Shrivenham Reserves v Clanfield Reserves

Reserve Division 2 East
4 1 Flackwell Heath Reserves v Henley Town Reserves

Chairman’s Reserve Challenge Cup First Round
2 1 Cirencester Town Reserves v Ardley United Reserves
4 0 Cricklade Town Reserves v Abingdon Town Reserves

President’s Reserve Cup First Round
2 2 Easington Sports Reserves v Ascot United Reserves
2 2 Thame United Reserves v Gloucester City Reserves







#3
offline Rhodes

Rhodes
  • Vice-President
    Offline
  • Posts: 35,119
  • Joined: 12 Jul 2006
  • Location: Highbury, London
  • Supports: Haringey Borough FC
  • Fav. Player(s): Obviously Lee Scott
  • Fav. Sport(s): Football, Golf
A summary of Saturday's goings on from the Non League Today Website:

http://www.nonleague...=FULL&nid=70372

In the Uhlsport Hellenic League Premier Division on Saturday, Abingdon Town shared the points and four goals with visitors Wokingham & Emmbrook.

Hitting the back of the net for the Abbots were Sam Gordon and Niall Hodgkins, and for the Satsumas, Dave Bellis and Sam Duffelen.

High-flyers Ascot United were brought down to earth by lowly Carterton, thanks to an own goal and a second half effort from Dave Bostock.

Highworth Town drew with Thame United. Steve Robertson put the Worthians in front by the break but Nik Rhodes equalised just after the restart.

Milan Barisic made some magical saves in the final few minutes to save a point for the visitors.

Oxford City Nomads trounced Shortwood United by 5-2. Rob Colwell opened the scoring for the Wood but Adam Morris equalised on half time. However, James Dobson, Ben Moses with a pair and Pablo Haysham put the result beyond doubt despite a late Alex Allard reply.

Pegasus Juniors succumbed to visitors Old Woodstock Town, despite leading for a large chunk of the game.

Chris Mortlock’s first half opener was cancelled just after the break by Reece Denton, but Matt Maturi put Peggy in front again. However, late goals from Luke Ingram with two and Jack Dunmall settled the outcome.

Witney United lost out to new league leaders Ardley United. Jack Lonsdale gave the Blanketmen an early lead, but Lewis Travers in the first period and then Ben Milner (pictured) and Troy Bryan in the second half secured the victory for the visitors.

In Division One West, Bicester Town were unlucky not to get a point when Purton’s Ashley Gooch hit the only goal of the game just before the final whistle.

Table-toppers Headington Amateurs’ 100% league record remains intact after a close encounter with Cheltenham Saracens.

Mike Rhodes gave the Saras an early lead, but Aaron Williams quickly replied for the `As`. However, Luke Cuff’s second half effort was enough to secure the points for the division’s leaders.

Hook Norton drew with Malmesbury Victoria. Jody McKay put Hooky in front after the break but Mark Field secured a welcome point for the Vics with a late penalty.

Launton Sports collected their first point of the season after a goalless encounter with Easington Sports.

In Division One East, Chinnor were beaten by two late goals from Woodley Town’s Nick Edwards and Ryan Witt.

Farnborough Reserves won by the odd goal in three against Finchampstead. Jack Thompson and Jordan McGill had given the home side a two-goal cushion before Graham Pickersgill was able to reply late in the game for the Finches.

The top of the table clash between leaders Henley Town and second placed Milton United produced a predictable draw.

Alex Allen put Henley in front after 10 minutes but Ben Taylor soon replied for Milton and the rest of the game saw a stalemate in the proceedings.

Penn & Tylers Green swapped places with bottom club Rayners Lane after going down by 2-1 Lee Gardner scored first for the Lane but this was countered by Chris Hurst’s reply from the spot. However, Chris Arens popped up to score the winner in the last minute of the game.

South Kilburn grabbed their first win of the season by hitting five past a lacklustre Didcot Town Reserves.

Abdi Yassin and Jerome Scarlett with a four-timer were Kilburn’s heroes for the day.

There were a handful of 'Bluefin'-Insurance Brokers Challenge Cup ties played on Saturday.

Hungerford Town Reserves booked their passage to the next round after a 4-2 victory over Winterbourne United.

Trowbridge Town were dumped out after conceding four times without replying to visitors, Slimbridge.

On target for the Swans were Paul Carter, Tom Speers, Lewis Wilton and Danny Chandler.

Tytherington Rocks were knocked out by visitors, Chalfont Wasps after losing the penalty shoot-out by 4-1.

Jimmy Potts put the Rocks ahead early in the first half but Fred Trip soon equalized.

Potts then gave the Rocks the lead in extra-time but Trip was again on hand to supply the equaliser to force penalties.

(Mike Markham)



#4
offline Rhodes

Rhodes
  • Vice-President
    Offline
  • Posts: 35,119
  • Joined: 12 Jul 2006
  • Location: Highbury, London
  • Supports: Haringey Borough FC
  • Fav. Player(s): Obviously Lee Scott
  • Fav. Sport(s): Football, Golf

Division 1 West
2 1 Headington Amateurs v Cheltenham Saracens
28

My guess is that Headington Amateurs will go through this season unbeaten or even win every game they play, they're already ten points clear in Division 1 West:

http://www.pitchero....report_id=84147












0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

View New Posts

List of all CLUBS on Fans Focus