Jump to content
Fans Focus - Non League football clubs
Sign in to follow this  
Karen Browne

FA Cup Draws 2020-21

Recommended Posts

Posted (edited)

2020/21 Season

THE EMIRATES FA CUP Extra Preliminary Round

Tuesday 1st September

Ardley United v Edgware Town

Aylesbury Vale Dynamos v Windsor

Baldock Town v St Margaretsbury

Broadfields United v Loxwood

Dunstable Town v Thame Rangers

Easington Sports v Tring Athletic

Eynesbury Rovers v Desborough Town

Leighton Town v Abingdon United

Leverstock Green v Wembley

New Salamis v Colney Heath

North Greenford United v Brimscombe & Thrupp

Oxhey Jets v Bishop’s Cleeve

Park View v Hashtag United

Peterborough Northern Star v Potton United

Redbridge v Harpenden Town

Tuffley Rovers v Harefield United

Walthamstow v London Lions

West Essex v Crawley Green

Winslow United v Newport Pagnell Town

Woodbridge Town v Biggleswade United

Woodford Town v London Colney

Wroxham v Arlesey Town

 

THE EMIRATES FA CUP Preliminary Round

Saturday 12th September

AFC Croydon Athletic or Sutton Common Rovers v Broadfields United or Loxwood

Cambridge City v Woodbridge Town or Biggleswade United

Dunstable Town or Thame Rangers v Easington Sports or Tring Athletic

Godmanchester Rovers or Ely City v Eynesbury Rovers or Desborough Town

Leverstock Green or Wembley v Burnham or Cheltenham Saracens

Lydney Town or Fairford Town v Ardley United or Edgware Town

New Salamis or Colney Heath v West Essex or Crawley Green

North Greenford United or Brimscombe & Thrupp v Cinderford Town

Oxhey Jets or Bishop’s Cleeve v Chalfont St Peter

Park View or Hashtag United v Felixstowe & Walton United

Redbridge or Harpenden Town v Aveley

Risborough Rangers or Longlevens v Winslow United or Newport Pagnell Town

Sawbridgeworth Town or Romford v Baldock Town or St Margaretsbury

Thetford Town or Wellingborough Town v Peterborough Northern Star or Potton United

Tuffley Rovers or Harefield United v Leighton Town or Abingdon United

Waltham Abbey v Woodford Town or London Colney

Walthamstow or London Lions v Cockfosters or Stanway Rovers

Wantage Town v Aylesbury Vale Dynamos or Windsor

Wroxham or Arlesey Town v Gorleston or Swaffham Town

Edited by Karen Browne

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are supporters allowed in?

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Karen Browne said:

2020/21 Season

THE EMIRATES FA CUP Extra Preliminary Round

Tuesday 1st September

Leverstock Green v Wembley

New Salamis v Colney Heath

Winslow United v Newport Pagnell Town

Only three all SSML ties, that's very unusual and only three possible all SSML ties in the Preliminary Round

Share this post


Link to post
Share on other sites

The full Extra Preliminary Round draw:

Extra-Preliminary Round – (ties due to be played week commencing 31 August 2020)

1 Penrith v Pickering Town
2 Northallerton Town v Billingham Town
3 Sunderland RCA v Durham City
4 Whickham v West Allotment Celtic
5 Thornaby v Bridlington Town
6 Crook Town v Yorkshire Amateur
7 Guisborough Town v Newton Aycliffe
8 Glasshoughton Welfare v Knaresborough Town
9 Hebburn Town v Hemsworth Miners Welfare
10 Consett v Sunderland Ryhope CW
11 Marske United v North Shields
12 Stockton Town v Shildon
13 Garforth Town v Whitley Bay
14 Newcastle Benfield v Seaham Red Star
15 Ashington v Goole
16 Heaton Stannington v West Auckland Town
17 Bishop Auckland v Hall Road Rangers
18 1874 Northwich v Warrington Rylands
19 St Helens Town v Cammell Laird 1907
20 Longridge Town v Winsford United
21 Wythenshawe Amateurs v Shelley
22 Avro v Bootle
23 Runcorn Town v Thackley
24 Litherland Remyca v Ashton Athletic
25 Eccleshill United v Silsden
26 AFC Darwen v Barnoldswick Town
27 Northwich Victoria v Padiham
28 Skelmersdale United v Penistone Church
29 Daisy Hill v Colne
30 Campion v Albion Sports
31 Athersley Recreation v Charnock Richard
32 Irlam v Liversedge
33 Maine Road v Squires Gate
34 Congleton Town v Burscough
35 Hanley Town v Lye Town
36 Rugby Town v Worcester City
37 Sporting Khalsa v Boldmere St Michaels
38 Highgate United v AFC Bridgnorth
39 Stourport Swifts v Coventry United
40 Gresley Rovers v Wellington FC
41 Stone Old Alleynians v Tividale
42 Bewdley Town v OJM Black Country
43 Romulus v Coventry Sphinx
44 Chelmsley Town v Shifnal Town
45 Westfields v Brocton
46 Heather St Johns v Walsall Wood
47 Whitchurch Alport v Haughmond
48 Racing Club Warwick v AFC Wulfrunians
49 Anstey Nomads v Sleaford Town
50 Lutterworth Town v Staveley MW
51 Carlton Town v Loughborough University
52 Bottesford Town v Selston
53 Radford v Shepshed Dynamo
54 Spalding United v Barton Town
55 Quorn v Melton Town
56 AFC Mansfield v Sherwood Colliery
57 Holbeach United v Kirby Muxloe
58 Long Eaton United v Grimsby Borough
59 Newark v Deeping Rangers
60 Maltby Main v Handsworth
61 Blackstones v Boston Town
62 West Bridgford v Dunkirk
63 Leicester Nirvana v Oadby Town
64 Long Melford v Northampton On Chenecks
65 Whitton United v Ipswich Wanderers
66 Newmarket Town v Walsham Le Willows
67 Hadleigh United v Mildenhall Town
68 Peterborough Northern Star v Potton United
69 Kirkley & Pakefield v Cogenhoe United
70 Diss Town v Framlingham Town
71 Thetford Town v Wellingborough Town
72 Pinchbeck United v St Neots Town
73 Burton Park Wanderers v AFC Sudbury
74 Gorleston v Swaffham Town
75 Haverhill Rovers v Norwich United
76 Eynesbury Rovers v Desborough Town
77 Wellingborough Whitworth v Harborough Town
78 Woodbridge Town v Biggleswade United
79 Stowmarket Town v Rothwell Corinthians
80 Wroxham v Arlesey Town
81 Godmanchester Rovers v Ely City
82 Redbridge v Harpenden Town
83 Park View v Hashtag United
84 Harlow Town v Enfield
85 Clapton v Sporting Bengal United
86 Hoddesdon Town v FC Clacton
87 New Salamis v Colney Heath
88 Southend Manor v Ware
89 Walthamstow v London Lions
90 Saffron Walden Town v Little Oakley
91 Baldock Town v St Margaretsbury
92 Stansted v Takeley
93 Cockfosters v Stanway Rovers
94 Hullbridge Sports v Hadley
95 Sawbridgeworth Town v Romford
96 Brantham Athletic v Benfleet
97 Woodford Town v London Colney
98 West Essex v Crawley Green
99 Ilford v Halstead Town
100 Oxhey Jets v Bishop’s Cleeve
101 Clanfield 85 v Long Crendon
102 Leverstock Green v Wembley
103 Tuffley Rovers v Harefield United
104 Holmer Green v Shrivenham
105 Winslow United v Newport Pagnell Town
106 Cribbs v Newent Town
107 Easington Sports v Tring Athletic
108 Aylesbury Vale Dynamos v Windsor
109 Ardley United v Edgware Town
110 Lydney Town v Fairford Town
111 Risborough Rangers v Longlevens
112 Leighton Town v Abingdon United
113 AFC Dunstable v Hallen
114 Roman Glass St George v Flackwell Heath
115 Royal Wootton Bassett Town v Chipping Sodbury Town
116 Burnham v Cheltenham Saracens
117 Dunstable Town v Thame Rangers
118 North Greenford United v Brimscombe & Thrupp
119 CB Hounslow United v Banstead Athletic
120 East Preston v Chatham Town
121 Billingshurst v Westside
122 Lordswood v Hanworth Villa
123 Molesey v Southall
124 AFC Croydon Athletic v Sutton Common Rovers
125 Glebe v Whyteleafe
126 Broadbridge Heath v Raynes Park Vale
127 Alfold v Shoreham
128 Saltdean United v Eastbourne Town
129 Colliers Wood United v Hollands & Blair
130 Kennington v Erith & Belvedere
131 Langney Wanderers v Tower Hamlets
132 Stansfeld v Punjab United
133 Abbey Rangers v Welling Town
134 Oakwood v Cobham
135 Tunbridge Wells v Erith Town
136 Newhaven v Lingfield
137 Broadfields United v Loxwood
138 Crowborough Athletic v Crawley Down Gatwick
139 Redhill v Egham Town
140 Fisher v Horsham YMCA
141 Corinthian v Sheerwater
142 Guildford City v Canterbury City
143 K Sports v Steyning Town Community
144 AFC Uckfield Town v Little Common
145 Mile Oak v Beckenham Town
146 Lancing v Phoenix Sports
147 Eastbourne United v Horley Town
148 Balham v Hassocks
149 Knaphill v Deal Town
150 Bearsted v Peacehaven & Telescombe
151 Spelthorne Sports v Virginia Water
152 Sheppey United v Sutton Athletic
153 Pagham v Fleet Town
154 Corsham Town v Farnham Town
155 Hamworthy United v Calne Town
156 Badshot Lea v Amesbury Town
157 Hamble Club v Reading City
158 Frimley Green v Fareham Town
159 Bashley v Whitchurch United
160 Brockenhurst v Lymington Town
161 Baffins Milton Rovers v AFC Stoneham
162 Cowes Sports v Totton & Eling
163 Basingstoke Town v Bournemouth
164 Camberley Town v Blackfield & Langley
165 Shaftesbury v Fawley
166 Tadley Calleva v Alresford Town
167 Westbury United v Binfield
168 Bemerton Heath Harlequins v Horndean
169 Christchurch v Ascot United
170 AFC Portchester v Sandhurst Town
171 Keynsham Town v Exmouth Town
172 Tavistock v Bradford Town
173 Odd Down v Helston Athletic
174 Buckland Athletic v Bitton
175 Wells City v Bovey Tracey
176 Willand Rovers v Bridport
177 Shepton Mallet v Torrington
178 Wellington AFC v Bodmin Town
179 Plymouth Parkway v Saltash United
180 Millbrook v Bridgwater Town
181 Portland United v Clevedon Town
182 Sherborne Town v Street
183 Brislington v Cadbury Heath
184 Newton Abbot Spurs v AFC St Austell

https://northkentnonleague.co.uk/fa-cup-2020-21-season

Share this post


Link to post
Share on other sites

The full Preliminary Round draw: 

Preliminary Round (ties due to be played the weekend 12/13 September 2020)

1 Garforth Town or Whitley Bay v Dunston
2 Penrith or Pickering Town v Whickham or West Allotment Celtic
3 Kendal Town v Bishop Auckland or Hall Road Rangers
4 Heaton Stannington or West Auckland Town v Ashington or Goole
5 Northallerton Town or Billingham Town v Stockton Town or Shildon
6 Glasshoughton Welfare or Knaresborough Town v Workington
7 Crook Town or Yorkshire Amateur v Marske United or North Shields
8 Thornaby or Bridlington Town v Sunderland RCA or Durham City
9 Frickley Athletic v Newcastle Benfield or Seaham Red Star
10 Hebburn Town or Hemsworth Miners Welfare v Pontefract Collieries
11 Guisborough Town or Newton Aycliffe v Tadcaster Albion
12 Consett or Sunderland Ryhope CW v Ossett United
13 Congleton Town or Burscough v Skelmersdale United or Penistone Church
14 Glossop North End v City of Liverpool
15 Ramsbottom United v Irlam or Liversedge
16 Ashton United v Maine Road or Squires Gate
17 Wythenshawe Amateurs or Shelley v Trafford
18 Runcorn Linnets v Campion or Albion Sports
19 Droylsden v Litherland Remyca or Ashton Athletic
(walkover for Litherland Remyca or Ashton Athletic – Droylsden withdrawn)
20 Eccleshill United or Silsden v Avro or Bootle
21 Mossley v St Helens Town or Cammell Laird 1907
22 Stocksbridge Park Steels v Stalybridge Celtic
23 Northwich Victoria or Padiham v Athersley Recreation or Charnock Richard
24 Daisy Hill or Colne v Prescot Cables
25 Runcorn Town or Thackley v Brighouse Town
26 1874 Northwich or Warrington Rylands v Clitheroe
27 Marine v AFC Darwen or Barnoldswick Town
28 Widnes v Longridge Town or Winsford United
29 Rugby Town or Worcester City v Heather St Johns or Walsall Wood
30 Bewdley Town or OJM Black Country v Matlock Town
31 Romulus or Coventry Sphinx v Coleshill Town
32 Sutton Coldfield Town v Belper Town
33 Kidsgrove Athletic v Chasetown
34 Leek Town v Sporting Khalsa or Boldmere St Michaels
35 Westfields or Brocton v Whitchurch Alport or Haughmond
36 Racing Club Warwick or AFC Wulfrunians v Bedworth United
37 Market Drayton Town v Stone Old Alleynians or Tividale
38 Newcastle Town v Halesowen Town
39 Evesham United v Stourport Swifts or Coventry United
40 Hanley Town or Lye Town v Gresley Rovers or Wellington FC
41 Chelmsley Town or Shifnal Town v Highgate United or AFC Bridgnorth
42 Cleethorpes Town v AFC Mansfield or Sherwood Colliery
43 Blackstones or Boston Town v Coalville Town
44 Anstey Nomads or Sleaford Town v Worksop Town
45 Holbeach United or Kirby Muxloe v Sheffield
46 Quorn or Melton Town v Spalding United or Barton Town
47 Maltby Main or Handsworth v Newark or Deeping Rangers
48 West Bridgford or Dunkirk v Lincoln United
49 Ilkeston Town v Radford or Shepshed Dynamo
50 Long Eaton United or Grimsby Borough v Bottesford Town or Selston
51 Leicester Nirvana or Oadby Town v Carlton Town or Loughborough University
52 Lutterworth Town or Staveley MW v Loughborough Dynamo
53 Wroxham or Arlesey Town v Gorleston or Swaffham Town
54 Biggleswade v Histon
55 Cambridge City v Woodbridge Town or Biggleswade United
56 Yaxley v Stowmarket Town or Rothwell Corinthians
57 Hadleigh United or Mildenhall Town v Corby Town
58 Godmanchester Rovers or Ely City v Eynesbury Rovers or Desborough Town
59 Stamford v Diss Town or Framlingham Town
60 Thetford Town or Wellingborough Town v Peterborough Northern Star or Potton United
61 Dereham Town v Whitton United or Ipswich Wanderers
62 Daventry Town v Bedford Town
63 Burton Park Wanderers or AFC Sudbury v Wellingborough Whitworth or Harborough Town
64 Haverhill Rovers or Norwich United v Wisbech Town
65 Kirkley & Pakefield or Cogenhoe United v Bury Town
66 Long Melford v Kempston Rovers
67 Soham Town Rangers v Pinchbeck United or St Neots Town
68 Royston Town v Newmarket Town or Walsham Le Willows
69 Great Wakering Rovers v Brantham Athletic or Benfleet
70 Welwyn Garden City v Saffron Walden Town or Little Oakley
71 Grays Athletic v Witham Town
72 Coggeshall Town v Tilbury
73 Walthamstow or London Lions v Cockfosters or Stanway Rovers
74 Sawbridgeworth Town or Romford v Baldock Town or St Margaretsbury
75 FC Romania v Brentwood Town
76 Barking v Heybridge Swifts
77 Hoddesdon Town or FC Clacton v Hullbridge Sports or Hadley
78 Hertford Town v Maldon & Tiptree
79 Bowers & Pitsea v Barton Rovers
80 Stansted or Takeley v Basildon United
81 Harlow Town or Enfield v Clapton or Sporting Bengal United
82 Redbridge or Harpenden Town v Aveley
83 Canvey Island v Southend Manor or Ware
84 Leiston v Ilford or Halstead Town
85 New Salamis or Colney Heath v West Essex or Crawley Green
86 Park View or Hashtag United v Felixstowe & Walton United
87 Waltham Abbey v Woodford Town or London Colney
88 Oxhey Jets or Bishop’s Cleeve v Chalfont St Peter
89 Aylesbury United v Clanfield 85 or Long Crendon
90 Risborough Rangers or Longlevens v Winslow United or Newport Pagnell Town
91 Roman Glass St George or Flackwell Heath v Cirencester Town
92 Didcot Town v Royal Wootton Bassett Town or Chipping Sodbury Town
93 Holmer Green or Shrivenham v Highworth Town
94 Dunstable Town or Thame Rangers v Easington Sports or Tring Athletic
95 Kidlington v Thame United
96 Cribbs or Newent Town v Berkhamsted
97 Tuffley Rovers or Harefield United v Leighton Town or Abingdon United
98 North Greenford United or Brimscombe & Thrupp v Cinderford Town
99 Lydney Town or Fairford Town v Ardley United or Edgware Town
100 Northwood v Slimbridge
101 Wantage Town v Aylesbury Vale Dynamos or Windsor
102 Marlow v North Leigh
103 Thatcham Town v AFC Dunstable or Hallen
104 Leverstock Green or Wembley v Burnham or Cheltenham Saracens
105 Tunbridge Wells or Erith Town v Mile Oak or Beckenham Town
106 Cray Valley (PM) v VCD Athletic
107 Hanwell Town v Spelthorne Sports or Virginia Water
108 Sevenoaks Town v CB Hounslow United or Banstead Athletic
109 Molesey or Southall v Ashford Town (Middx)
110 Chertsey Town v Abbey Rangers or Welling Town
111 Staines Town v Guildford City or Canterbury City
112 East Grinstead Town v Lancing or Phoenix Sports
113 Langney Wanderers or Tower Hamlets v Harrow Borough
114 Hastings United v Herne Bay
115 Ramsgate v Chipstead
116 AFC Croydon Athletic or Sutton Common Rovers v Broadfields United or Loxwood
117 Carshalton Athletic v Whitstable Town
118 Bedfont Sports Club v Balham or Hassocks
119 Knaphill or Deal Town v Sittingbourne
120 Newhaven or Lingfield v Corinthian or Sheerwater
121 Kennington or Erith & Belvedere v Alfold or Shoreham
122 Kingstonian v Eastbourne United or Horley Town
123 Billingshurst or Westside v East Preston or Chatham Town
124 Oakwood or Cobham v Three Bridges
125 Glebe or Whyteleafe v Bearsted or Peacehaven & Telescombe
126 Redhill or Egham Town v Crowborough Athletic or Crawley Down Gatwick
127 K Sports or Steyning Town Community v Lordswood or Hanworth Villa
128 Broadbridge Heath or Raynes Park Vale v Haywards Heath Town
129 Sheppey United or Sutton Athletic v Uxbridge
130 Hythe Town v South Park
131 Tooting & Mitcham United v Fisher or Horsham YMCA
132 Stansfeld or Punjab United v AFC Uckfield Town or Little Common
133 Faversham Town v Saltdean United or Eastbourne Town
134 Ashford United v Whitehawk
135 Burgess Hill Town v Colliers Wood United or Hollands & Blair
136 Farnborough v Brockenhurst or Lymington Town
137 Basingstoke Town or Bournemouth v Chichester City
138 Hartley Wintney v Hamworthy United or Calne Town
139 Bashley or Whitchurch United v Christchurch or Ascot United
140 Westfield v Frimley Green or Fareham Town
141 Shaftesbury or Fawley v Tadley Calleva or Alresford Town
142 Moneyfields v Camberley Town or Blackfield & Langley
143 Winchester City v Corsham Town or Farnham Town
144 Cowes Sports or Totton & Eling v Hamble Club or Reading City
145 Badshot Lea or Amesbury Town v Bracknell Town
146 Westbury United or Binfield v AFC Totton
147 Bemerton Heath Harlequins or Horndean v Sholing
148 Wimborne Town v AFC Portchester or Sandhurst Town
149 Baffins Milton Rovers or AFC Stoneham v Pagham or Fleet Town
150 Frome Town v Wellington AFC or Bodmin Town
151 Brislington or Cadbury Heath v Bristol Manor Farm
152 Keynsham Town or Exmouth Town v Melksham Town
153 Plymouth Parkway or Saltash Unitedv Paulton Rovers
154 Shepton Mallet or Torrington v Willand Rovers or Bridport
155 Sherborne Town or Street v Portland United or Clevedon Town
156 Newton Abbot Spurs or AFC St Austell v Larkhall Athletic
157 Bideford v Wells City or Bovey Tracey
158 Millbrook or Bridgwater Town v Buckland Athletic or Bitton
159 Barnstaple Town v Odd Down or Helston Athletic
160 Tavistock or Bradford Town v Mangotsfield United

https://northkentnonleague.co.uk/fa-cup-2020-21-season

Share this post


Link to post
Share on other sites

I see that of the SSML Club's in action next week in the FA Cup, Baldock Town, Park View, Harpenden Town, Crawley Green, London Lions and London Colney all meet sides from the Essex Senior League whereas only Biggleswade United and Arlesey Town lock horns with sides from the Eastern Counties League:

Billede

Share this post


Link to post
Share on other sites

This is a lot to take in isn't it, every tie isn't being played next Tuesday though as there will be some where home Club's share a ground such as AFC Dunstable v Hallen and Dunstable Town v Thame Rangers for example:

Billede

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 19/08/2020 at 10:02, Rhodes said:

Extra-Preliminary Round 
73 Burton Park Wanderers v AFC Sudbury

Who on earth decided on the tv game for the FA Cup Extra Preliminary Round next Tuesday, it's laughable isn't it, what's wrong with Woodbridge Town v Biggleswade United which has to be the tie of the round:

Billede

Share this post


Link to post
Share on other sites

The ties for next week:

Monday 31 August – (kick off 7.45pm) 

Woodford Town v London Colney

Tuesday 1 September – (kick off 7.45pm unless stated)

Ardley United v Edgware Town

Aylesbury Vale Dynamos v Windsor

Broadfields United v Loxwood

Easington Sports v Tring Athletic

Eynesbury Rovers v Desborough Town

Leighton Town v Abingdon United (at Barton Rovers FC)

https://www.leightontownfc.co.uk/news/update-regarding-fa-cup-tuesday-1st-september-2561894.html?

Leverstock Green v Wembley

New Salamis v Colney Heath

North Greenford United v Briscombe & Thrupp

Oxhey Jets v Bishop’s Cleeve (kick off 7.30pm)

Park View v Hashtag United

Peterborough Northern Star v Potton United

Redbridge v Harpenden Town

Tuffley Rovers v Harefield United

Walthamstow v London Lions

Winslow United v Newport Pagnell Town

Woodbridge Town v Biggleswade United

Woodford Town v London Colney

Wroxham v Arlesey Town

Wednesday 2 September – (kick off 7.45pm unless stated)

Baldock Town v St Margaretsbury

Dunstable Town v Thame Rangers

West Essex v Crawley Green

https://www.sportsshots.org.uk/2020/08/27/next-two-weeks-spartan-south-midlands-fixtures/

Share this post


Link to post
Share on other sites

It goes from bad to worse for the FA Cup this coming season doesn't it, what other stipulations are going to added. What's wrong with playing extra time in the Qualifying Round stages, fans are going to feel short changed not being able to see an extra half an hours play and then penalties if still required:

1. Qualifying Rounds: no extra time (penalties after 90 minutes)

2. Competition Proper: extra time & penalties (no replays)

3. If a club can't play a tie in the qualifying rounds for covid reasons, the tie will be awarded

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 27/08/2020 at 20:28, Rhodes said:

Who on earth decided on the tv game for the FA Cup Extra Preliminary Round next Tuesday, it's laughable isn't it, what's wrong with Woodbridge Town v Biggleswade United which has to be the tie of the round:

You couldn't make it up could you, this evening's Burton Park Wanderers v AFC Sudbury tie was awarded to AFC Sudbury due to a player testing positive for Covid-19 and the replacement tv game is, wait for it, Main Road FC v Squires Gate:

https://www.bbc.com/sport/football/53904077

Billede

Share this post


Link to post
Share on other sites

The prize money is peanuts this season isn't it:

Billede

Share this post


Link to post
Share on other sites

The FA Cup Prelimiary Round draw for the surviving SSML Club's, ties to be played on 12 September other than New Salamis v West Essex:

Sutton Common Rovers v Broadfields United

Cambridge City Biggleswade United
Ely City v Eynesbury Rovers 
Thetford Town v Potton United
Harpenden Town v Aveley
New Salamis v West Essex  (Friday 11 September)
Oxhey Jets v Chalfont St Peter
Risborough Rangers  v Winslow United 
Dunstable Town v Easington Sports
Harefield United Leighton Town 
Fairford Town v Edgware Town
Leverstock Green v Burnham 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Who on earth decided on the BBC tv game for the FA Cup Preliminary Round on Saturday 12 September, it's laughable isn't it, what's wrong with Harefield United v Leighton Town or Dunstable Town v Easington Sports:

https://www.bbc.com/sport/football/54033138

Billede

Share this post


Link to post
Share on other sites

Two big teams aren’t they? I imagine that’s why they were chosen. Probably hoping Jamie Vardy will do a bit on his time at Stocksbridge and or Chris Waddle. Stalybridge were in the football league for a couple seasons early in their history. Shame they don’t think outside the box and give that exposure to smaller teams. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 19/08/2020 at 13:12, Rhodes said:

The full Preliminary Round draw: 

Preliminary Round (ties due to be played the weekend 12/13 September 2020)
48 West Bridgford or Dunkirk v Lincoln United

Lincoln United have had to forfeit their Preliminary Round tie at West Bridgford on Saturday due to a number of players testing positive for Covid-19:

As reported and updated yesterday the men's senior section of the club has unfortunately suffered from a Covid-19 outbreak. We have been working closely with Public and Environmental Health in order to ensure the club follows guidelines to contain the spread of the virus, prioritise health and ensure our facilities are safe to use.

We had hoped that our FA Cup fixture against West Bridgford FC could go ahead this Saturday, however working with Environmental Health the decision was made that, due to the number of positive tests within our senior men's section, we are considered a "Covid-19 Outbreak" and therefore we are unable to fulfil the fixture. Due to the nature of the FA Cup, the game is unable to be postponed, meaning the men's first team are out of this season's competition.

The club can confirm there have been no further confirmed Covid-19 cases at the club since the initial outbreak of 8 players, and stress the decision to not play in this Saturday's fixture, is following the advice from Public and Environmental Health, and not due to any further positive tests within the club.

Lincoln United FC wishes to thank the staff at Public and Environmental Health for their support and advice during the last few days.

Whilst this news is of course disappointing, we hope to see our 8 players who have unfortunately tested positive fit and well soon and wish West Bridgford FC the very best in the next round.

https://www.pitchero.com/clubs/lincolnunited/news/club-statement--mens-first-team-out-the-fa-cup-2566856.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

All this weekend's Preliminary Round ties:

Billede

Share this post


Link to post
Share on other sites

Of the twenty Club's making their bow in the FA Cup this season only nine remain, I wonder how many it will be after the weekend's Preliminary Round ties and whether New Salamis will be one of them:

Billede

Share this post


Link to post
Share on other sites

All of this weekend's Preliminary Round ties:

Friday 11 September
New Salamis v West Essex - (kick off 7.45pm)

Saturday 12 September (3.00pm kick off except where stated)
Droylsden P Litherland REMYCA (Litherland REMYCA walkover, opponents withdrew)
Langney Wanderers v Harrow Borough - (kick off 11.30am) 
Stocksbridge Park Steels v Stalybridge Celtic - (kick off 12.30pm, live on BBC)
Whitley Bay P Dunston (Whitley Bay walkover due to Covid-19)
Penrith AFC v West Allotment Celtic 
Kendal Town v Bishop Auckland 
West Auckland Town v Ashington 
Billingham Town v Stockton Town 
Knaresborough Town v Workington AFC 
Crook Town AFC v Marske United 
Thornaby v Sunderland RCA 
Frickley Athletic v Newcastle Benfield 
Hebburn Town v Pontefract Collieries 
Guisborough Town v Tadcaster Albion 
Consett AFC v Ossett United 
Congleton Town v Skelmersdale United 
Glossop North End v City of Liverpool 
Ramsbottom United v Irlam 
Ashton United v Squires Gate 
Wythenshawe Amateurs v Trafford 
Runcorn Linnets v Albion Sports 

Silsden AFC v Bootle 
Mossley AFC v St Helens Town 
Northwich Victoria v Charnock Richard 
Colne v Prescot Cables 
Runcorn Town v Brighouse Town 
Warrington Rylands v Clitheroe 
Marine v Barnoldswick Town 
Widnes v Longridge Town 
Worcester City v Walsall Wood 
OJM Black Country v Matlock Town 
Coventry Sphinx v Coleshill Town
Sutton Coldfield Town v Belper Town 
Kidsgrove Athletic v Chasetown 
Leek Town v Sporting Khalsa 
Westfields v Whitchurch Alport
Racing Club Warwick v Bedworth United 
Market Drayton Town v Tividale 
Newcastle Town v Halesowen Town 
Evesham United v Coventry United
Hanley Town v Gresley Rovers 
Shifnal Town v AFC Bridgnorth 
Cleethorpes Town v AFC Mansfield 
Boston Town v Coalville Town 
Anstey Nomads v Worksop Town 
Holbeach United v Sheffield 
Quorn v Barton Town 
Maltby Main v Newark
West Bridgford P Lincoln United (West Bridgford walkover due to Covid-19)
Ilkeston Town v Shepshed Dynamo 
Long Eaton United v Bottesford Town 
GNG Oadby Town P Carlton Town (Carlton Town walkover due to Covid-19)
Lutterworth Town v Loughborough Dynamo 
Wroxham v Gorleston 
Biggleswade v Histon 
Cambridge City v Biggleswade United 
Yaxley v Stowmarket Town 
Mildenhall Town v Corby Town 
Ely City v Eynesbury Rovers 
Stamford AFC v Diss Town 
Thetford Town v Potton United 
Dereham Town v Whitton United 
Daventry Town v Bedford Town
AFC Sudbury v Harborough Town 
Haverhill Rovers v Wisbech Town 
Cogenhoe United v Bury Town 
Long Melford v Kempston Rovers 
Soham Town Rangers v St Neots Town 
Royston Town v Newmarket Town 
Great Wakering Rovers v Brantham Athletic
Welwyn Garden City v Saffron Walden Town 
Grays Athletic v Witham Town 
Coggeshall Town v Tilbury 
Walthamstow v Cockfosters 
Sawbridgeworth Town v St Margaretsbury 
FC Romania v Brentwood Town 
Barking v Heybridge Swifts 
FC Clacton v Hadley 
Hertford Town v Maldon & Tiptree 
Bowers & Pitsea v Barton Rovers 
Stansted v Basildon United 
Harlow Town v Sporting Bengal United 
Harpenden Town v Aveley 
Canvey Island v Ware 
Leiston v Halstead Town 
Waltham Abbey v Woodford Town
Oxhey Jets v Chalfont St Peter 
Aylesbury United v Long Crendon 
Risborough Rangers v Winslow United 
Flackwell Heath v Cirencester Town
Didcot Town v Royal Wootton Bassett Town 
Holmer Green v Highworth Town 
Dunstable Town v Easington Sports 
Kidlington v Thame United 
Cribbs v Berkhamsted 
Harefield United v Leighton Town 
Brimscombe & Thrupp v Cinderford Town 
Fairford Town v Edgware Town 
Northwood v Slimbridge AFC 
Wantage Town v Windsor Home 
Marlow v North Leigh 
Thatcham Town v AFC Dunstable 
Leverstock Green v Burnham 
Tunbridge Wells v Beckenham Town 
Cray Valley v VCD Athletic 
Hanwell Town v Spelthorne Sports 
Sevenoaks Town v CB Hounslow United 
Southall v Ashford Town
Chertsey Town v Abbey Rangers 
Staines Town v Guildford City 
East Grinstead Town v Phoenix Sports 
Hastings United v Herne Bay 
Ramsgate v Chipstead 
Sutton Common Rovers v Broadfields United 
Carshalton Athletic v Whitstable Town 
Bedfont Sports Club v Hassocks
Deal Town v Sittingbourne 
Newhaven v Corinthian 
Erith & Belvedere v Alfold 
Kingstonian v Horley Town
Westside v Chatham Town 
Cobham v Three Bridges 
Whyteleafe v Peacehaven & Telscombe 
Egham Town v Crawley Down Gatwick 
Steyning Town Community v Hanworth Villa 
Broadbridge Heath v Haywards Heath Town 
Sheppey United v Uxbridge 
Hythe Town v South Park 
Tooting & Mitcham United v Fisher 
Stansfeld v Little Common 
Faversham Town v Eastbourne Town 
Ashford United v Whitehawk
Burgess Hill Town v Hollands & Blair 
Farnborough v Lymington Town 
Basingstoke Town v Chichester City 
Hartley Wintney v Hamworthy United 
Bashley v Christchurch 
Westfield v Frimley Green 
Moneyfields v Camberley Town 
Winchester City v Corsham Town 
Cowes Sports v Hamble Club 
Badshot Lea v Bracknell Town
Binfield v AFC Totton 
Bemerton Heath Harlequins v Sholing 
Wimborne Town v AFC Portchester 
AFC Stoneham v Pagham 
Frome Town v Bodmin Town 
Cadbury Heath v Bristol Manor Farm 
Exmouth Town v Melksham Town 
Saltash United v Paulton Rovers 
Shepton Mallet AFC v Willand Rovers
Sherborne Town v Clevedon Town 
Newton Abbot Spurs v Larkhall Athletic 
Bideford AFC v Wells City 
Bridgwater Town v Bitton AFC 
Barnstaple Town v Helston Athletic 
Tavistock AFC v Mangotsfield United

Sunday 13 September
Fawley AFC v Tadley Calleva - (kick off 3.00pm) 
Hashtag United v Felixstowe & Walton United - (kick off 4.00pm)

Share this post


Link to post
Share on other sites
16 hours ago, Rhodes said:

Saturday 12 September 
Evesham United v Coventry United
Broadbridge Heath v Haywards Heath Town 

Unfortunately two more forfeit's tomorrow due to Covid-19 by Coventry United and Broadbridge Heath:

Billede

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/09/2020 at 03:50, Rhodes said:

Saturday 12 September 
Binfield v AFC Totton 

Sorry folks, that's all I'm going to say except that Hellenic League Premier Division Binfield beat Southern League Division One South AFC Totton 5-1 this afternoon:

 

Edited by Rhodes

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/09/2020 at 03:50, Rhodes said:

Saturday 12 September 
Burgess Hill Town v Hollands & Blair 

You couldn't make it up could you, following this statement issued by Burgess Hill Town yesterday night, Hollands & Blair did not travel for the tie today, why didn't Burgess Hill Town just stay quiet if in their statement they say 'this does not affect our FA Cup fixture tomorrow':

The club has issued the following statement regarding some players in the squad showing COVID-19 symptoms.

The guidelines set out by the FA and the NHS are stringent, and it is the responsibility of the individual(s) who have received a positive test result to self-isolate and follow advice from the NHS track-and-trace system.

The players who tested positive are now doing the above and have not/will not be involved with the club until they have completed the required self-isolation period and no longer show any symptoms.

This does not affect our FA Cup fixture tomorrow. Our opponents, Hollands & Blair, have been notified of the situation and are happy that all guidelines have been followed correctly.

The entire ground has been deep-cleaned – as it has been after each pre-season fixture and training session.

Our COVID-19 Risk Assessment can be found here.

https://bhtfc.co.uk/2020/09/club-statement-covid-19-update/

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/09/2020 at 03:50, Rhodes said:

Saturday 12 September 
Sevenoaks Town v CB Hounslow United 

And this one was abandoned at half time with the score 3-0 to Sevenoaks, it still doesn't seem clear as to why and both Club's are playing their cards close to their chest:

Sevenoaks Town's FA Cup Preliminary Round tie against CB Hounslow United was abandoned at half-time on Saturday.

Full details of the incident are yet to be confirmed but Sevenoaks confirmed they were investigating an 'alleged matter' with at least three posts on Twitter claiming it was due to 'racism' from a supporter.

Sevenoaks said: "Today’s game has been abandoned. We are investigating an alleged matter and no further comment will be made until this process has been concluded."

The home side were on course for the next round as they dominated the opening 45 minutes after their Combined Counties League opponents.

Goals from Kyle De Silva and Tyrell Richardson-Brown puts Sevenoaks 2-0 up inside 18 minutes. They added a third goal through James Bessey-Sakdana nine minutes before the break - only for CB Hounslow not to emerge at the start of the second half.

https://www.kentonline.co.uk/sevenoaks/sport/sevenoaks-fa-cup-tie-abandoned-at-half-time-233692/

Edited by Rhodes

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10/09/2020 at 21:57, Rhodes said:

Of the twenty Club's making their bow in the FA Cup this season only nine remain, I wonder how many it will be after the weekend's Preliminary Round ties and whether New Salamis will be one of them:

So only three debutants live to fight another day in the FA Cup, including New Salamis, just two hours to wait now before we huddle around our transistor radios to hear the rustle of the balls in the velvet bag for the First Qualifying Round draw:

Billede

Share this post


Link to post
Share on other sites

All the weekend's FA Cup Preliminary Round results with one game still to play this evening. This afternoon's First Qualifying Round draw is regionalised with the remaining Step 3 Club's joining the competition so New Salamis could meet Haringey Borough:

Friday 11 September
New Salamis 5 West Essex 1

Saturday 12 September (3.00pm kick off except where stated)
Droylsden P Litherland REMYCA (Litherland REMYCA walkover, opponents withdrew)
Langney Wanderers 1 Harrow Borough 1 (after 90 mins, Harrow Borough win 3-2 on pens)
Stocksbridge Park Steels 1 Stalybridge Celtic 3
Whitley Bay P Dunston (Whitley Bay walkover due to Covid-19)
Penrith AFC 1 West Allotment Celtic 3
Kendal Town 0 Bishop Auckland 5
West Auckland Town 3 Ashington 3 (after 90 mins, West Auckland Town win 3-0 on pens)
Billingham Town 1 Stockton Town 2
Knaresborough Town 1 Workington AFC 3
Crook Town AFC 0 Marske United 2
Thornaby 0 Sunderland RCA 2
Frickley Athletic 3 Newcastle Benfield 1
Hebburn Town 2 Pontefract Collieries 2  (after 90 mins, Pontefract Collieries win 5-3 on pens)
Guisborough Town 1 Tadcaster Albion 2
Consett AFC 2 Ossett United 2  (after 90 mins, Consett AFC win 5-4 on pens)
Congleton Town 1 Skelmersdale United 2
Glossop North End 0 City of Liverpool 3
Ramsbottom United 4 Irlam 1
Ashton United 2 Squires Gate 0
Wythenshawe Amateurs 1 Trafford 4
Runcorn Linnets 2 Albion Sports 0

Silsden AFC 2 Bootle 5
Mossley AFC 3 St Helens Town 0
Northwich Victoria 2 Charnock Richard 2  (after 90 mins, Charnock Richard win 5-4 on pens)
Colne 0 Prescot Cables 2
Runcorn Town 1 Brighouse Town 1  (after 90 mins, Runcorn Town win 5-4 on pens)
Warrington Rylands 1 Clitheroe 0
Marine 2 Barnoldswick Town 1
Widnes 2 Longridge Town 3
Worcester City 2 Walsall Wood 1
OJM Black Country 0 Matlock Town 1
Coventry Sphinx 0 Coleshill Town 0  (after 90 mins, Coventry Sphinx win 4-3 on pens)
Sutton Coldfield Town 0 Belper Town 1
Kidsgrove Athletic 0 Chasetown 1
Leek Town 2 Sporting Khalsa 1
Westfields 2 Whitchurch Alport 0
Racing Club Warwick 1 Bedworth United 1  (after 90 mins, Bedworth United win 3-2 on pens)
Market Drayton Town 0 Tividale 1
Newcastle Town 1 Halesowen Town 2
Evesham United P Coventry United (Evesham United walkover due to Covid-19)
Hanley Town 5 Gresley Rovers 1
Shifnal Town 4 AFC Bridgnorth 1
Cleethorpes Town 0 AFC Mansfield 1
Boston Town 0 Coalville Town 3
Anstey Nomads 1 Worksop Town 2
Holbeach United 0 Sheffield FC 4
Quorn 2 Barton Town 0
Maltby Main 0 Newark 4
West Bridgford P Lincoln United (West Bridgford walkover due to Covid-19)
Ilkeston Town 3 Shepshed Dynamo 0
Long Eaton United 1 Bottesford Town 1 (after 90 mins, Long Eaton United win 4-2 on pens)
GNG Oadby Town P Carlton Town (Carlton Town walkover due to Covid-19)
Lutterworth Town 0 Loughborough Dynamo 6
Wroxham 3 Gorleston 1
Biggleswade 1 Histon 0
Cambridge City 4 Biggleswade United 0
Yaxley 1 Stowmarket Town 2
Mildenhall Town 1 Corby Town 1 (after 90 mins, Mildenhall Town win 4-3 on pens)
Ely City 3 Eynesbury Rovers 1
Stamford 4 Diss Town 0
Thetford Town 0 Potton United 2
Dereham Town 3 Whitton United 2
Daventry Town 1 Bedford Town 0
AFC Sudbury 4 Harborough Town 2
Haverhill Rovers 4 Wisbech Town 3
Cogenhoe United 0 Bury Town 1
Long Melford 0 Kempston Rovers 0  (after 90 mins, Long Melford win 4-2 on pens)
Soham Town Rangers 3 St Neots Town 2
Royston Town 6 Newmarket Town 0
Great Wakering Rovers 0 Brantham Athletic 1
Welwyn Garden City 2 Saffron Walden Town 0
Grays Athletic 1 Witham Town 0
Coggeshall Town 2 Tilbury 0
Walthamstow 1 Cockfosters 1  (after 90 mins, Walthamstow win 3-2 on pens)
Sawbridgeworth Town 1 St Margaretsbury 3
FC Romania 0 Brentwood Town 1
Barking 2 Heybridge Swifts 0
FC Clacton 1 Hadley 1  (after 90 mins, Hadley won 10-9 on pens)
Hertford Town 0 Maldon & Tiptree 1
Bowers & Pitsea 5 Barton Rovers 1
Stansted 2 Basildon United 0
Harlow Town 3 Sporting Bengal United 0
Harpenden Town 0 Aveley 3
Canvey Island 2 Ware 0
Leiston 5 Halstead Town 0
Waltham Abbey 1 Woodford Town 0
Oxhey Jets 0 Chalfont St Peter 1
Aylesbury United 3 Long Crendon 0
Risborough Rangers 2 Winslow United 1
Flackwell Heath 0 Cirencester Town 3
Didcot Town 1 Royal Wootton Bassett Town 2
Holmer Green 0 Highworth Town 2
Dunstable Town 1 Easington Sports 1 (after 90 mins, Dunstable Town win 7-6 on pens)
Kidlington 1 Thame United 0
Cribbs 2 Berkhamsted 0
Harefield UnitedLeighton Town 2
Brimscombe & Thrupp 1 Cinderford Town 2
Fairford Town 2 Edgware Town 2  (after 90 mins, Fairford win 4-2 on pens)
Northwood 1 Slimbridge AFC 1 (Northwood win 4-2 on pens)
Wantage Town 3 Windsor 2 
Marlow 2 North Leigh 0
Thatcham Town 1 AFC Dunstable 5
Leverstock Green 1 Burnham 4
Tunbridge Wells 1 Beckenham Town 1 (after 90 mins, Tunbridge Wells win 4-1 on pens)
Cray Valley Paper Mills 6 VCD Athletic 0
Hanwell Town 4 Spelthorne Sports 1
Sevenoaks Town CB Hounslow United (Sevenoaks Town led 3-0, FA making a decision)
Southall 2 Ashford Town (Middx) 1
Chertsey Town 2 Abbey Rangers 0
Staines Town 2 Guildford City 1
East Grinstead Town 3 Phoenix Sports 2
Hastings United 1 Herne Bay 0
Ramsgate 0 Chipstead 3
Sutton Common Rovers 4 Broadfields United 0
Carshalton Athletic 5 Whitstable Town 1
Bedfont Sports Club 3 Hassocks 1
Deal Town 4 Sittingbourne 1
Newhaven 1 Corinthian 2
Erith & Belvedere 1 Alfold 1 (after 90 mins, Erith & Belvedere win 4-3 on pens)
Kingstonian 4 Horley Town 1
Westside 0 Chatham Town 2
Cobham 1 Three Bridges 1 (after 90 mins, Cobham win 4-3 on pens)
Whyteleafe 4 Bearsted 0
Egham Town 1 Crawley Down Gatwick 3
Steyning Town Community 2 Hanworth Villa 1
Broadbridge Heath Haywards Heath Town (Haywards Heath Town walkover due to Covid-19)
Sheppey United 4 Uxbridge 1
Hythe Town 1 South Park 2
Tooting & Mitcham United 2 Fisher 2 (after 90 mins, Fisher win 3-1 on pens)
Stansfeld 2 Little Common 3
Faversham Town 1 Eastbourne Town 1 (after 90 mins, Faversham Town win 6-5 on pens)
Ashford United 2 Whitehawk 0
Burgess Hill Town Hollands & Blair (FA deciding who will progress)
Farnborough 0 Lymington Town 0 (after 90 mins, Farnborough win 4-3 on pens)
Hartley Wintney 1 Hamworthy United 0
Bashley 0 Christchurch 2
Westfield 2 Frimley Green 2 (after 90 mins, Frimley Green win 5-3 on pens)
Moneyfields 4 Camberley Town 2
Winchester City 2 Corsham Town 0
Cowes Sports 1 Hamble Club 0
Badshot Lea 0 Bracknell Town 2
Binfield 5 AFC Totton 1
Bemerton Heath Harlequins 0 Sholing 1
Wimborne Town 3 AFC Portchester 0
AFC Stoneham 3 Pagham 0
Frome Town 3 Bodmin Town 0
Cadbury Heath 1 Bristol Manor Farm 5
Exmouth Town 0 Melksham Town 2
Saltash United 1 Paulton Rovers 0
Shepton Mallet AFC 1 Willand Rovers 0
Sherborne Town 1 Clevedon Town 2
Newton Abbot Spurs 0 Larkhall Athletic 4
Bideford AFC 3 Wells City 0
Bridgwater Town 2 Bitton AFC 3
Barnstaple Town 2 Helston Athletic 0
Tavistock AFC 2 Mangotsfield United 1

Sunday 13 September
Fawley AFC 0 Tadley Calleva 1
Hashtag United 1 Felixstowe & Walton United 1 (after 90 mins, Hashtag United win 13-12 on pens)

Monday 14 September
Basingstoke Town v Chichester City (kick off 7.45pm) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...