Jump to content
Fans Focus - Non League football clubs
Sign in to follow this  
Rhodes

FA Youth Cup - 2020/21

Recommended Posts

In the excitement of yesterday Karen appears to have forgotten all about the FA Youth Cup so here is the draw with the SSML Club's highlighted, an interesting trip to Kettering Town for Leighton Town:

FA YOUTH CUP - 2020/21
Preliminary Round (ties to be played week commencing Monday 7 September 20)

1 Stockton Town v Carlisle City
2 Consett v South Shields
3 Guisborough Town v Morpeth Town
4 Workington v Scarborough Athletic
5 Durham City v Spennymoor Town
6 Pickering Town v Cleator Moor Celtic
7 Newcastle Benfield v Hebburn Town
8 Buxton v Ashton Town
9 Sandbach United v Cheadle Town
10 Prestwich Heys v Stalybridge Celtic
11 Mossley v Litherland Remyca
12 Prescot Cables v City Of Liverpool
13 Irlam v Curzon Ashton
14 Chester v Abbey Hey
15 Stockport Town v Ashton Athletic
16 Hyde United v Runcorn Linnets
17 Wythenshawe Amateurs v Nantwich Town
18 St Helens Town v AFC Liverpool
19 Bootle v Southport
20 Skelmersdale United v Runcorn Town
21 Marine v Lancaster City
22 Clitheroe v Trafford
23 Tadcaster Albion v York City
24 Sheffield v Staveley MW
25 Garforth Town v Stocksbridge Park Steels
26 Frickley Athletic v Guiseley
27 Brigg Town v Emley
28 North Ferriby v Bottesford Town
29 Shelley v Farsley Celtic
30 Harrogate Railway Athletic v Grimsby Borough
31 Silsden v Pontefract Collieries
32 Eccleshill United v Retford
33 Steeton v Hall Road Rangers
34 Gresley Rovers v Heather St Johns
35 Long Eaton United v Kirby Muxloe
36 Borrowash Victoria v Mickleover Sports
37 Grantham Town v Dunkirk
38 Holbeach United v Harborough Town
39 Ilkeston Town v Stamford
40 Alfreton Town v Basford United
41 Nuneaton Borough v Kidsgrove Athletic
42 Worcester City v Lichfield City
43 Newcastle Town v Racing Club Warwick
44 Bilston Town v Stratford Town
45 Stourbridge v Redditch United
46 Shawbury United v Stourport Swifts
47 Alvechurch v Evesham United
48 Rugby Town v Sutton Coldfield Town
49 Malvern Town v Paget Rangers
50 Lye Town v Haughmond
51 Chelmsley Town v Rushall Olympic
52 Stafford Rangers v AFC Telford United
53 Halesowen Town v Bedworth United
54 Leamington v Boldmere St Michaels
55 Wellingborough Whitworth v Stotfold
56 Royston Town v Godmanchester Rovers
57 Cogenhoe United v St Ives Town
58 Baldock Town v Corby Town
59 Crawley Green v Winslow United
60 Barton Rovers v Biggleswade Town
61 Eynesbury Rovers v Bugbrooke St Michaels
62 Kettering Town v Leighton Town
63 Rothwell Corinthians v Peterborough Sports
64 Brackley Town v Newport Pagnell Town
65 Wellingborough Town v Arlesey Town
66 Haverhill Rovers v Histon
67 Walsham Le Willows v Whitton United
68 Long Melford v AFC Sudbury
69 Brantham Athletic v Newmarket Town
70 Whittlesey Athletic v Needham Market
71 Mildenhall Town v Swaffham Town
72 Ipswich Wanderers v Fakenham Town
73 Cambridge City v Stowmarket Town
74 Dereham Town v Lowestoft Town
75 Cornard United v Woodbridge Town
76 Hadleigh United v Leiston
77 FC Clacton v Ware
78 St Albans City v Hadley
79 Barking v Colney Heath
80 Brightlingsea Regent v Billericay Town
(walkover for Billericay Town – Brightlingsea Regent withdrawn)
81 Bowers & Pitsea v Bishop’s Stortford
82 Hoddesdon Town v Brentwood Town
83 Romford v Barkingside
84 Redbridge v Sawbridgeworth Town
85 Hullbridge Sports v Concord Rangers
86 Harpenden Town v Woodford Town
87 Cockfosters v Tilbury
88 Takeley v Wingate & Finchley
89 Potters Bar Town v Enfield Town
90 Chelmsford City v Haringey Borough
91 Braintree Town v Aveley
92 Hackney Wick v Ilford
93 Hertford Town v May & Baker Eastbrook Community
94 Chesham United v Hanworth Villa
95 Ashford Town (Middx) v Brimsdown
96 Harefield United v Hampton & Richmond Borough
97 Windsor v Northwood
98 London Tigers v Leverstock Green
99 CB Hounslow United v Bedfont Sports Club
100 Edgware Town v Spelthorne Sports
101 Beaconsfield Town v Chalfont St Peter
102 K Sports v Glebe
103 Hastings United v Lewisham Borough (Community)
104 Tower Hamlets v Margate
105 Erith Town v Sevenoaks Town
106 Ramsgate v Meridian VP
107 Dulwich Hamlet v East Grinstead Town
108 Ashford United v Tooting & Mitcham United
109 Punjab United v Tonbridge Angels
110 Bexhill United v Maidstone United
111 Greenwich Borough v AFC Croydon Athletic
112 Cray Wanderers v Carshalton Athletic
113 Croydon v Whitstable Town
114 Faversham Town v Chatham Town
115 Folkestone Invicta v Corinthian
116 Newhaven v South Park
117 Dorking Wanderers v Walton & Hersham
118 Alfold v Abbey Rangers
119 Eastbourne Town v Broadbridge Heath
120 Three Bridges v Shoreham
121 Lancing v Loxwood
122 Burgess Hill Town v Horsham
123 Arundel v Worthing United
124 Saltdean United v Mile Oak
125 Lewes v East Preston
126 Worthing v Guildford City
127 Sutton Common Rovers v Virginia Water
128 Kingstonian v Chertsey Town
129 Metropolitan Police v Corinthian Casuals
130 Seaford Town v Westfield
131 Godalming Town v Walton Casuals
132 Chessington & Hook United v Badshot Lea
133 Billingshurst v Chipstead
134 Bognor Regis Town v Knaphill
135 Bracknell Town v Fleet Town
136 Thame United v Hungerford Town
137 Farnborough v Cove
138 Oxford City v Easington Sports
139 North Leigh v Clanfield 85
140 Fleet Spurs v Wokingham & Emmbrook
141 Hartley Wintney v Shrivenham
142 Hamworthy United v Gosport Borough
143 Dorchester Town v Poole Town
144 Hamble Club v Bemerton Heath Harlequins
145 Sholing v AFC Stoneham
146 Alton v AFC Portchester
147 United Services Portsmouth v Bournemouth
148 Bitton v Tuffley Rovers
149 Bishop’s Cleeve v Bristol Manor Farm
150 Yate Town v Malmesbury Victoria
151 Odd Down v Cribbs
152 Gloucester City v Cirencester Town
153 Chippenham Town v Newent Town
154 Wells City v Paulton Rovers
155 Truro City v Clevedon Town
156 Barnstaple Town v Bridgwater Town
157 Weston Super Mare v Bishop Sutton
158 Frome Town v Street


First Round Qualifying (ties to be played week commencing Monday 21 September 20)

1 Seaham Red Star v Penrith
2 Chester-Le-Street Town v Durham City or Spennymoor Town
3 Newcastle Benfield or Hebburn Town v Workington or Scarborough Athletic
4 Guisborough Town v Blyth Spartans
or Morpeth Town
5 Stockton Town or Carlisle City v Gateshead
6 Pickering Town or Cleator Moor Celtic v Darlington
7 North Shields v Consett or South Shields
8 Mossley or Litherland Remyca v Sandbach United or Cheadle Town
9 FC United of Manchester v West Didsbury & Chorlton
10 AFC Fylde v Stockport Town or Ashton Athletic
11 Marine or Lancaster City v Irlam or Curzon Ashton
12 Clitheroe or Trafford v Chorley
13 Hyde United or Runcorn Linnets v Bootle or Southport
14 Wythenshawe Amateurs or Nantwich Town v Skelmersdale United or Runcorn Town
15 Bamber Bridge v Prestwich Heys or Stalybridge Celtic
16 St Helens Town or AFC Liverpool v Witton Albion
17 Buxton or Ashton Town v Prescot Cables or City Of Liverpool
18 Chester or Abbey Hey v Vauxhall Motors
19 Cleethorpes Town v Tadcaster Albion or York City
20 Ossett United v Silsden or Pontefract Collieries
21 Frickley Athletic or Guiseley v Brigg Town or Emley
22 Eccleshill United or Retford v Handsworth
(walkover for Eccleshill United or Retford – Handsworth withdrawn)
23 Swallownest v Harrogate Railway Athletic or Grimsby Borough
24 Dronfield Town v Garforth Town or Stocksbridge Park Steels
25 Shelley or Farsley Celtic v Worsbrough Bridge Athletic
26 Steeton or Hall Road Rangers v North Ferriby or Bottesford Town
27 Sheffield or Staveley MW v Bradford (Park Avenue) Community
28 Leicester Nirvana v Gresley Rovers or Heather St Johns
29 West Bridgford v Boston United
30 Grantham Town or Dunkirk v Holbeach United or Harborough Town
31 Bourne Town v Lincoln United
32 Loughborough Dynamo v Aylestone Park
33 Eastwood Community v Borrowash Victoria or Mickleover Sports
34 Alfreton Town or Basford United v Lutterworth Athletic
35 Deeping Rangers v Ilkeston Town or Stamford
36 Long Eaton United or Kirby Muxloe v Matlock Town
37 Bilston Town or Stratford Town v Worcester City or Lichfield City
38 Pershore Town v Kidderminster Harriers
39 Tamworth v Rugby Town or Sutton Coldfield Town
40 Leamington or Boldmere St Michaels v Shawbury United or Stourport Swifts
41 Coleshill Town v Walsall Wood
42 Malvern Town or Paget Rangers v Stafford Rangers or AFC Telford United
43 Lye Town or Haughmond v Halesowen Town or Bedworth United
44 Hereford v Newcastle Town or Racing Club Warwick
(walkover for Newcastle Town or Racing Club Warwick – Hereford withdrawn)
45 Chelmsley Town or Rushall Olympic v Romulus
46 Nuneaton Borough or Kidsgrove Athletic v Stourbridge or Redditch United
47 Alvechurch or Evesham United v Coventry Sphinx
48 Kempston Rovers v Wellingborough Whitworth or Stotfold
49 Northampton On Chenecks v Rothwell Corinthians or Peterborough Sports
50 Baldock Town or Corby Town v Crawley Green or Winslow United
51 Brackley Town or Newport Pagnell Town v Hitchin Town
52 St Neots Town v Kettering Town or Leighton Town
53 AFC Dunstable v Cogenhoe United or St Ives Town
54 Eynesbury Rovers or Bugbrooke St Michaels v Yaxley
55 Wellingborough Town or Arlesey Town v Barton Rovers or Biggleswade Town
56 Royston Town or Godmanchester Rovers v AFC Rushden & Diamonds
57 Framlingham Town v Cornard United or Woodbridge Town
58 Hadleigh United or Leiston v Mildenhall Town or Swaffham Town
59 Ely City v Brantham Athletic or Newmarket Town
60 Walsham Le Willows or Whitton United v Cambridge City or Stowmarket Town
61 Felixstowe & Walton United v Wroxham
62 Bury Town v March Town United
63 Long Melford or AFC Sudbury v Ipswich Wanderers or Fakenham Town
64 Whittlesey Athletic or Needham Market v Dereham Town or Lowestoft Town
65 Saffron Walden Town v Gorleston
66 Haverhill Rovers or Histon v Lakenheath
67 Hoddesdon Town or Brentwood Town v Grays Athletic
68 Chelmsford City or Haringey Borough v Walthamstow
69 Hackney Wick or Ilford v London Lions
70 Potters Bar Town or Enfield Town v Hertford Town or May & Baker Eastbrook Community
71 FC Clacton or Ware v Takeley or Wingate & Finchley
72 Hullbridge Sports or Concord Rangers v Braintree Town or Aveley
73 Cockfosters or Tilbury v Hornchurch
74 Little Oakley v St Margaretsbury
75 Heybridge Swifts v Romford or Barkingside
76 Billericay Town v Barking or Colney Heath
77 Bowers & Pitsea or Bishop’s Stortford v Cheshunt
78 Stanway Rovers v St Albans City or Hadley
79 Redbridge or Sawbridgeworth Town v Harpenden Town or Woodford Town
80 Balham v Chesham United or Hanworth Villa
81 Uxbridge v Burnham
82 Windsor or Northwood v London Tigers or Leverstock Green
83 Berkhamsted v Hanwell Town
84 Hayes & Yeading United v Beaconsfield Town or Chalfont St Peter
85 Kings Langley v Harefield United or Hampton & Richmond Borough
86 Edgware Town or Spelthorne Sports v Hendon
87 Hemel Hempstead Town v CB Hounslow United or Bedfont Sports Club
88 Ashford Town (Middx) or Brimsdown v North Greenford United
89 Erith Town or Sevenoaks Town v Hastings United or Lewisham Borough (Community)
90 Crowborough Athletic v Whyteleafe
91 VCD Athletic v Punjab United or Tonbridge Angels
92 Folkestone Invicta or Corinthian v Dulwich Hamlet or East Grinstead Town
93 Dartford v Lingfield
94 Bexhill United or Maidstone United v Croydon or Whitstable Town
95 Greenwich Borough or AFC Croydon Athletic v Faversham Town or Chatham Town
96 Welling Town v Tower Hamlets or Margate
97 Cray Wanderers or Carshalton Athletic v Phoenix Sports
98 K Sports or Glebe v Ramsgate or Meridian VP
99 Ashford United or Tooting & Mitcham United v Ebbsfleet United
100 Pagham v Seaford Town or Westfield
101 Godalming Town or Walton Casuals v Eastbourne Town or Broadbridge Heath
102 Arundel or Worthing United v Kingstonian or Chertsey Town
103 Newhaven or South Park v Worthing or Guildford City
104 Lancing or Loxwood v Raynes Park Vale
105 Steyning Town Community v Leatherhead
106 Redhill v Metropolitan Police or Corinthian Casuals
107 Chessington & Hook United or Badshot Lea v Saltdean United or Mile Oak
108 Lewes or East Preston v Alfold or Abbey Rangers
109 Three Bridges or Shoreham v Oakwood
110 Chichester City v Sutton Common Rovers or Virginia Water
111 Billingshurst or Chipstead v Burgess Hill Town or Horsham
112 Eastbourne Borough v Bognor Regis Town or Knaphill
113 Whitehawk v Dorking Wanderers or Walton & Hersham
114 Camberley Town v Hartley Wintney or Shrivenham
115 Aylesbury Vale Dynamos v Holmer Green
116 Bracknell Town or Fleet Town v North Leigh or Clanfield 85
117 Oxford City or Easington Sports v Ascot United
118 Thatcham Town v Kidlington
119 Fleet Spurs or Wokingham & Emmbrook v Farnborough or Cove
120 Didcot Town v Thame United or Hungerford Town
121 Binfield v Reading City
122 Moneyfields v Basingstoke Town
123 Brockenhurst v Alton or AFC Portchester
124 Wimborne Town v Sholing or AFC Stoneham
125 Hamble Club or Bemerton Heath Harlequins v Totton & Eling
126 Hamworthy United or Gosport Borough v Havant & Waterlooville
127 United Services Portsmouth or Bournemouth v Fareham Town
128 Winchester City v Dorchester Town or Poole Town
129 Keynsham Town v Mangotsfield United
130 Oldland Abbotonians v Gloucester City or Cirencester Town
131 Cinderford Town v Odd Down or Cribbs
132 Yate Town or Malmesbury Victoria v Bradford Town
133 Bitton or Tuffley Rovers v Bath City
134 Chippenham Town or Newent Town v Slimbridge
135 Corsham Town v Bishop’s Cleeve or Bristol Manor Farm
136 Frome Town or Street v Bishops Lydeard
137 Wells City or Paulton Rovers v Weston Super Mare or Bishop Sutton
138 Barnstaple Town or Bridgwater Town v Radstock Town
139 Welton Rovers v Elburton Villa
140 Portishead Town v Truro City or Clevedon Town

https://northkentnonleague.co.uk/fa-youth-cup-2020-21

Share this post


Link to post
Share on other sites

All the FA Youth Cup Preliminary Round ties this week involving SSML Club's:

Wellingborough Whitworth v Stotfold (Monday 7 September)
Baldock Town v Corby Town (Wednesday 9 September)
Crawley Green v Winslow United (Thursday 10 September)

Eynesbury Rovers v Bugbrooke St Michaels (Thursday 10 September)
Kettering Town v Leighton Town (Thursday 10 September)
Brackley Town v Newport Pagnell Town (Newport Pagnell Town walkover)

Wellingborough Town v Arlesey Town (Thursday 10 September)
Barking v Colney Heath (Monday 7 September)
Harpenden Town v Woodford Town (Tuesday 8 September)
Harefield United v Hampton & Richmond Borough (Tuesday 8 September)
London Tigers v Leverstock Green (Thursday 10 September)
Edgware Town v Spelthorne Sports (Wednesday 9 September)

Share this post


Link to post
Share on other sites

No longer SSML Clubs perhaps, but still old friends and interested parties:

St Albans City v Hadley  (Wednesday 9 September 7.00pm)

Cockfosters v Tilbury  (Thursday 10 September 7.45pm)

Share this post


Link to post
Share on other sites
28 minutes ago, Rhodes said:

Harpenden Town v Woodford Town (Tuesday 8 September)

This should be a good tie on Tuesday evening:

Billede

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, Rhodes said:

All the FA Youth Cup Preliminary Round ties this week involving SSML Club's:
Crawley Green v Winslow United (Thursday 10 September)

Apologies, Crawley Green v Winslow United is on Wednesday evening but, apparently, Crawley Green are not allowing fans into The Brache to watch which seems strange with the restriction recently lifted. There are two interesting looking ties this evening, Wellingborough Whitworth v Stotfold and Barking v Colney Heath, more about those later today.

Share this post


Link to post
Share on other sites
15 hours ago, Rhodes said:

Barking v Colney Heath (Monday 7 September)

This evening's match programme:

http://www.barking-fc.co.uk/assets/Programmes/202021/ColneyHeath.pdf

Billede

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 hours ago, Rhodes said:

There are two interesting looking ties this evening, Wellingborough Whitworth v Stotfold and Barking v Colney Heath, more about those later today.

Sorry folks, I was mis-informed, Wellingborough Whitworth v Stotfold is on Thursday, hopefully nobody has travelled to the Victoria Mill Ground this evening. Watch this space later for updates on Barking v Colney Heath. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Disappointment for Colney Heath last night losing 2-1 at Barking which was always going to be a difficult Preliminary Round tie for them, lets hope Harpenden Town and Harefield United can do better this evening.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 06/09/2020 at 23:28, Rhodes said:

All the FA Youth Cup Preliminary Round ties this week involving SSML Club's:
Harefield United v Hampton & Richmond Borough (Tuesday 8 September)

I gather it is possible to listen to the action this evening at Preston Park via 'Beavers Radio' who have the game live:

https://mixlr.com/hrbfc/

Billede

Share this post


Link to post
Share on other sites

I gather Harefield United were leading 2-1 at half time in a thrilling contest, I see that Steven Conway is the Referee. Meanwhile it was 2-1 to Woodford Town at Harpenden Town with about fifteen minutes remaining:

Billede

Edited by Rhodes

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 06/09/2020 at 23:28, Rhodes said:

Harpenden Town v Woodford Town (Tuesday 8 September)
Harefield United v Hampton & Richmond Borough (Tuesday 8 September)

A disappointing evening again in the FA Youth Cup especially at Preston Park with Harefield United leading 2-0 and 3-2. Hopefully Baldock Town and Edgware Town can do better this evening:

Harpenden Town 1 Woodford Town 2
Harefield United 3 Hampton & Richmond Borough 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Three more FA Youth Cup Preliminary Round ties this evening, at least we will have one Club through to the First Qualifying Round and another tomorrow when London Tigers meet Leverstock Green as so far we have drawn a blank with Colney Heath, Harefield United and Harpenden Town:

Wednesday 9 September

Baldock Town v Corby Town 
Crawley Green v Winslow United
Edgware Town v Spelthorne Sports 

Share this post


Link to post
Share on other sites

It's strange that Crawley Green aren't allowing spectators at their FA Youth Cup Preliminary Round tie with Winslow United this evening, I wonder whether they have received complaints as players parents from both Club's would surely wish to attend to watch their youngsters play in the prestigious competition:

Hours away from our first ever FA youth cup game v Winslow United at the Brache Arena. Please remember however that NO spectators allowed. we will of course be reporting via twitter

Share this post


Link to post
Share on other sites

This evenings three results:

Wednesday 9 September

Baldock Town 8 Corby Town 0
Crawley Green 2 Winslow United 3
Edgware Town 0 Spelthorne Sports 8

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 19/08/2020 at 09:46, Rhodes said:

FA YOUTH CUP - 2020/21
Preliminary Round (ties to be played week commencing Monday 7 September 20)

25 Garforth Town v Stocksbridge Park Steels

Not SSML but sadly Garforth Town have been forced to withdraw from the FA Youth Cup due to problems with the FA’s white elephant ‘Whole Game System’ to register players on-line, are any SSML Club's using that, if so good luck to them:

Billede

Edited by Rhodes

Share this post


Link to post
Share on other sites

One result of note from Monday evening was Chelmsford City 4 former SSML Club Haringey Borough 0, a shocking result and Preliminary Round exit for Haringey Borough who have always prided themselves on the quality of their Under 18's teams due to the catchment area of young local talent the Coles Park Club can tap into. I recall when they reached the Second Round proper of the competition in 2004/05 beating Barnet and Enfield along the way and were unlucky to lose at home to Woking, Leon Rolle played in the side now of pop group Rudimental fame. It's a sorry decline for the Club's Youth team who were never at the races at Melbourne Park and were 2-0 down at the break, it was a surprise that Chelmsford City only added two more goals in the second period but possibly took their foot off the gas knowing that hosting Walthamstow in the next round won't be so easy: 

https://www.chelmsfordcityfc.com/teams/241761/match-centre/0-4906892/report

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 06/09/2020 at 23:28, Rhodes said:

All the FA Youth Cup Preliminary Round ties this week involving SSML Club's:

Eynesbury Rovers v Bugbrooke St Michaels (Thursday 10 September)

This is an interesting tie at Hall Road this evening, it is pay on the gate however everybody is required to sign in when entering, including all players and Officials with name, postcode and phone number, what a sad state of affairs:

Billede

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 06/09/2020 at 23:28, Rhodes said:

All the FA Youth Cup Preliminary Round ties this week involving SSML Club's:

Kettering Town v Leighton Town (Thursday 10 September)

I wonder if AlwaysLeighton is making the trip to this one this evening and Joes for that matter:

Image may contain: ‎text that says "‎FA YOUTH CUP THURSDAY 10TH SEPTEMBER عر DAESHICER TOWN FOOTBALL CLIBCI KETTERING TOWN U18 19.30 LEIGHTON TOWNU18 LATIMER PARK BURTON LATIMER NN 15 5PS UNDER ARMOUR SOCIALSPORTSMANAGER‎"‎

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 06/09/2020 at 23:28, Rhodes said:

All the FA Youth Cup Preliminary Round ties this week involving SSML Club's:
London Tigers v Leverstock Green (Thursday 10 September)

I wonder which way this one will go this evening, do we know why the tie is being played at Bellmountwood Avenue:

Billede

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 06/09/2020 at 23:28, Rhodes said:

All the FA Youth Cup Preliminary Round ties this week involving SSML Club's:

Wellingborough Town v Arlesey Town (Thursday 10 September)

How do we think this one will go this evening, Arlesey Town aren't having the best of things at present and London Road can be quite an intimidating place especially under floodlights, I fear the worst:

Billede

Share this post


Link to post
Share on other sites

The two 7.30pm kick off's have finished, the other three ties are still going on, disappointing for Leighton Town:

Wellingborough Whitworth v Stotfold (7.45pm)

Eynesbury Rovers v Bugbrooke St Michaels (7.45pm)
Kettering Town 2 Leighton Town 1

Wellingborough Town  Arlesey Town (7.45pm)
London Tigers 0 Leverstock Green 7

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, Rhodes said:

I wonder which way this one will go this evening, do we know why the tie is being played at Bellmountwood Avenue:

Billede

Yes because London Tigers only have a first team agreement to play at Amersham Town

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

This evening's five FA Youth Cup Preliminary Round results involving SSML Club's:

Wellingborough Whitworth 4 Stotfold 2

Eynesbury Rovers 0 Bugbrooke St Michaels 8
Kettering Town 2 Leighton Town 1

Wellingborough Town 2 Arlesey Town 1
London Tigers 0 Leverstock Green 7

Share this post


Link to post
Share on other sites
37 minutes ago, Karen Browne said:

Yes because London Tigers only have a first team agreement to play at Amersham Town

Karen - Thanks, was there a game at Spratleys Meadow this evening then, if not why couldn't the tie just be played there

Share this post


Link to post
Share on other sites

The ground agreement was signed for just the following

 

Subject to the terms and conditions of this agreement AMERSHAM TOWN FC hereby grants exclusive right and licence for LONDON TIGERS FC to use the Stadium for the purpose of playing all home First Team matches to be played by LONDON TIGERS FC in the SPARTAN SOUTH MIDLANDS FOOTBALL League and any home matches in the SPARTAN SOUTH MIDLANDS FOOTBALL League Cup, the FA Cup, FA VASE and one County FA Senior Cup for the playing season 2020-2021.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...