Jump to content
Welcome to the new software - Please read! Read more... ×
Fans Focus - Non League football clubs
Sign in to follow this  
MoleseyMan

FA Vase

Recommended Posts

The ties are as follows:


SATURDAY 13 OCTOBER 2018


WINNING CLUB TO RECEIVE £825


LOSING CLUB TO RECEIVE £275


1 Hallam v Charnock Richard


2 Northwich Victoria v Cammell Laird 1907


3 Litherland Remyca v Thackley


4 Padiham or Prestwich Heys v Garforth Town


5 Irlam v Handsworth Parramore


6 Staveley MW v Silsden


7 Bedlington Terriers v Whickham


8 Sunderland RCA v Bridlington Town


9 Hebburn Town v City of Liverpool


10 Cheadle Town or Vauxhall Motors v Seaham Red Star


11 Squires Gate v Sandbach United


12 Bishop Auckland v Hemsworth MW


13 Swallownest v Garstang


14 Steeton v Avro


15 Runcorn Town v Guisborough Town


16 Billingham Town v Dunston UTS


17 Winterton Rangers v Lower Breck


18 Nelson v Ashington


19 Shildon v Glasshoughton Welfare


20 Barton Town v Brandon United


21 Shepshed Dynamo v Bewdley Town


22 Cadbury Athletic v Hanley Town


23 Aylestone Park v Blidworth Welfare


24 Lye Town v Chelmsley Town


25 Romulus v Wellington FC


26 Bustleholme v NKF Burbage


27 Coventry United v Wednesfield


28 Loughborough University v Heather St Johns


29 Wellington Amateurs v Leicester Nirvana


30 Belper United v Quorn


31 Brocton v Highgate United


32 Heanor Town v Ilkeston Town


33 Sporting Khalsa v Winsford United


34 Saffron Dynamo v Pinxton or Bottesford Town


35 Barrow Town v Dronfield Town


36 Hereford Lads Club v Paget Rangers


37 Eastwood Community v South Normanton Athletic


38 Boldmere St Michaels v Rugby Town


39 Hucknall Town v Black Country Rangers


40 Worcester City v Long Eaton United


41 Smethwick v Uttoxeter Town or Walsall Wood


42 Baldock Town v Brimsdown


43 Little Oakley v Enfield 1893


44 Newmarket Town v Deeping Rangers


45 Great Yarmouth Town v Wroxham


46 Colney Heath v Histon


47 FC Deportivo Galicia v Irchester United


48 Buckingham Athletic v FC Clacton


49 Newbury Forest v Newport Pagnell Town


50 Biggleswade United v Holbeach United


51 Haverhill Borough v Framlington Town or Swaffham Town


52 Enfield Borough v Kirkley & Pakefield


53 London Colney v Wellingborough Town


54 Southend Manor v Redbridge


55 May & Baker Eastbrook Community v North Greenford United


56 Thame Rangers v Crawley Green


57 West Essex v Godmanchester Rovers


58 Takeley v Wodson Park


59 Codicote v Wantage Town


60 Harefield United v Woodbridge Town


61 Stowmarket Town v Harpenden Town


62 Sleaford Town v Peterborough Northern Star


63 Leverstock Green v Sawbridgeworth Town


64 Sidlesham v Chatham Town


65 Redhill v Peacehaven & Telscombe


66 Sheppey United v East Preston


67 Wick v Lordswood


68 Corinthian v Deal Town


69 Eversley & California v Horndean


70 Southall v Sheerwater


71 Bugbrooke St Michaels v CB Hounslow United or Spelthorne Sports


72 Rayners Lane v Abbey Rangers


73 Bearsted v Beckenham Town


74 Canterbury City v Saltdean United


75 Broadfields United v Banstead Athletic


76 Hanworth Villa v Pagham


77 Sutton Common Rovers v Cobham


78 Chertsey Town v Flackwell Heath


79 AFC Croydon Athletic v Fareham Town


80 Horsham YMCA v Kensington Borough


81 St Panteleimon v Cray Valley (PM)


82 Bedfont & Feltham v Erith Town


83 Newhaven v Rusthall


84 Tunbridge Wells or Bridon Ropes v AFC Uckfield Town


85 Steyning Town Community v Walton & Hersham


86 Bashley v Baffins Milton Rovers


87 Saltash United v Westbury United


88 Brimscombe & Thrupp v Cribbs


89 Longwell Green Sports v Brockenhurst


90 Ivybridge Town v Holyport


91 Torpoint Athletic v Sholing


92 Exmouth Town v Elburton Villa


93 Cheddar v Totton & Eling


94 Roman Glass St George v Malmesbury Victoria


95 Andover Town v Badshot Lea


96 Odd Down v Willand Rovers


97 Verwood Town or Alresford Town v Abingdon United


98 Bridport v Falmouth Town


99 Camelford or Bodmin Town v AFC Stoneham


100 Bournemouth v Newquay


101 Longlevens or Tuffley Rovers v Tavistock


102 Cadbury Heath v Sidmouth Town


103 AFC St Austell v Plymouth Parkway


104 Almondsbury v Bitton


105 Shaftesbury v Hamworthy United


Share this post


Link to post
Share on other sites

Exemptions 

To 2nd Round (23) 

Last 32 of previous season not promoted to F.A. Trophy 

1874 Northwich (9NWCP) 
Biggleswade (9SSMP) 
Bradford Town (9WSTP) 
Chichester City (9SCP) 
Cogenhoe United (9UCP) 
Crowborough Athletic (9SCEP) 
Desborough Town (9UCP) 
Eastbourne Town (9SCP) 
Hamble Club (9WSSXP) 
Hinckley (10MID1) 
Horley Town (9COCOP) 
Hullbridge Sports (9ESSX) 
Leighton Town (9SSMP) 
Newcastle Benfield (9NL1) 
Newport (IoW) (10WSSX1) 
Norwich C.B.S. (10ES1N) 
Stockton Town (9NL1) 
Stourport Swifts (9MIDP) 
Tring Athletic (9SSMP) 
West Auckland Town (9NL1) 
Westfields (9MIDP) 
Windsor (9HELP) 
Wolverhampton S.C. (9MIDP) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I think it's one of those closely guarded F.A. secrets.  :ph34r:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

  • Who's Online   1 Member, 0 Anonymous, 134 Guests (See full list)

×